Претражи овај блог

четвртак, 27. септембар 2012.

PLANINA NINAJA, NINO BELOV I DIONISIJE, DIV IZ NISE

Neki nasi autohtoni istoricari ime planine NANAJE u Srbiji povezuju sa Herodotovim NINOM BELOVIM ("Νίνος του Βηλον)". Po Herodotu i Diodoru sa Sicilije, koji je pozivaju na neki njima poznati drevni mit, NINO BELOV je osnivac Asirskog carstva i asirskog grada Ninive. 

Nasi autohtoni istoricari u NINU BELOVOM vide DIONISUSA, BOGA NISUSA, tj. BOGA NISA, BOGA IZ NISA.
Planina NINAJA je istocno od Pesterske visoravni, Stara Raska, sto je prilicno zapadno od Nisa. U srbskom jeziku sacuvana je rijec NINATI u znacenju LJULJATI, USPAVLJIVATI:

"Nuna, NINA, materina sina.
Spavaj, sine, san te prevario,
San u besu, uroci pod besu. 
Uroke ti voda odnijela,
Pa ti vise nikad ne donijela." (Nar. pjesma uspavanka)

Da li NINAJA ima neke veze sa ljuljaskom ili sa besikom (besom), ne znam, ali ne vidim ni neku etimolosko-morfolosku vezu sa imenom NINO? Ili je NINO BELOV rodom sa NINAJE, a u NISU postao kralj?

Samo ime NISA moze biti po rijeci NISA (upusteni prostor u zidu, udubljenje, zavlacak, zaklon). Grad NIS je bas na takvom mjestu izmedju brda sa strane.

NISA-NI-TI > NISANITI = GLEDATI U STROGO JEDNOM PRAVCU NIS(ANA).


Da provjerimo u nekim evropskim jezicima kako se kaze za udubljenje u zidu:


niša: nišš (Estonian)

 niša (Latvian)

 niša (Lithuanian)

 nisje (Norwegian)

 nisza (Polish)

 nicho (Portugese)

 nișă (Romanian)

 ниша (Russian)

 nišo (Slovenian)

 nicho (Spanish)

 nisch (Swedish)

 oyuk (Turkish)

 ніша (Ukrainian)

 ніша (Belarusian),

 nitxo (Basque)

 ниша (Bulgarian)

 nínxol (Catalan)

 nis (Dutch)

 niche (English, French)

 nicho (Galician)

 Nische (German)

 κόγχη (Greek)

 nideoige (Irish)

 nicchia (Italian)

 loculamentum (Latin)

Vidima da rijec  'niša' ne postoji ni u grckom, ni u latinskom, ni u turskom jeziku u obliku slicnom srbskom srbskom obliku, dok se u mnogim jezicima danasnjih evropskih naroda nalazi u istom ili slicnom obliku:  'niša'. 
 
IME GRADA Niša JE OD RIJECI 'niša' sto znaci udubljenje, zavlacak, udubljenje u zidu planina. Ta niša zavrsava se gdje rijeka Nišava izlazi iz Sicevacke klisure. Ime rijeke Nišave po tome je sto tece kroz prirodnu nišu, po kojoj je i grad Nis dobio ime.

U Wikipediji o imenu grada Nisa pise ovako: "It was named Navissos by the Scordisci in 279 BC, after an invasion of the Balkans."
 

Po Keltima Skordicima Niš je bio NAVISSOS. Nije li NAV korijen rijeci NAVISOS? Nije li NAV bio podzemni svijet starih Srba, a podzemni svijet je negdje u udubljenju zemlje, u rupi, a svaka rupa u necemu je niša. NAV-ISOS = onaj koji je slican NAVU. Dakle znamo sta je NAV, a evo u geometriji sta je ISOS: "ISOSceles Triangle. A triangle with two equal sides."

Isos znaci ISTI, te NAVISOS znaci mjesto koje je slicno NAVU: NAV-ISOS! Jednak NAVU!
 

Nino Belov, Dionisus, Div iz NIie kao istorijska licnost ne postoji. Ne postoji ni u Bibliji kao biblijska licnost. Ne postoji ni u nekom mitu bilo kojeg naroda.To je istorijsko-biblijska fikcija nasih autohtonih istoricara, koji cesto u svom intelektualnom zahuktavanje prelaze granice racionalnog. Nasi autohtonisti se pozivaju na Herodotusa i pune internet citatima iz njegove Istorije "Νίνος του Βηλον" tj. 'Ninos od Belona.'

Hajde da vidimo da li NINO BELOV ima bilo kakve veze sa Srbima? U srbskoj mitologiji ne postoji nikakav NINO BELOV. Ako je po imenu NINOS (NINO), i ako je to ime nase, srbsko, nek mi neko kaze sta to ime znaci, od cega je izvedeno i neka dokaze da je to nastalo od rijeci srbskog jezika. Istina, postoji planina NINAJA u Srbiji i postoji grad NIN u Dalmaciji, ali to nikakve veze nema sa NINOM BELOVIM.

U Srbiji postoje sela pod imenom NISOR i NISEVCI. Da li su i ova sela povezana sa "srbskim" NINOM BELOVIM?

U svojevrsnom nacionalnom ludilu pojedinci pocinju da tvrde kako je rimski Naissus (Naessus) mjesto raspeca  Isusa Hrista.


Ako neko tvrdi da je Herodotov NINO BELOV srbski car zbog rijeci BEL (BELOV), neka nam taj dokaze da je BEL nije bio bog ni jednog drugog naroda, vec samo BOG Srba. Ni to ne moze niko dokazati, jer u BELA su vjerovali mnogi narodi starobiblijskog Bliskog istoka.
 

I jos kazu da je NINO BELOV zapravo DIV IZ NISE, DIONISIJE. I pozivaju se na Herodota, a Herodot fino i na nekoliko mjesta pise da je kult Dionisija u Grcku dosao iz drevnog Egipta preko etiopskog grada Nyse. Dakle ne iz NISE na Helmu (Balkanu), nego iz nekog legendarnog grada NYSE u Etiopiji!
 
 

1 коментар:

  1. Da. S tim sto je >anticka Grcka< preslik nastao na serbijskoj kulturi, koja se jos mnogo prije rasirila bila i do tadasnje Mesije (Egipta), gdje su Serbi osnivali i svoje gradove, kojima su davali imena po onima iz postojbine. Tako da je etiopska Nysa nimalo neslucajan imenjak srpskog Nisa, i posredan dokaz za prethodnu istinu.

    ОдговориИзбриши