Претражи овај блог

недеља, 9. децембар 2012.

GREBENI



   Sta su GREBENi?

GREBENI su sprava sa tankim visokim i siljatim metalnim siljcima kojom se češlja vuna, kostrijeti, kudelja konoplje i lana. 


   Nacin rada je sljedeci: na greben koji drzimo u lijevoj ruci stavi se bota (gruda) vune onako kako je vuna ostala nakon sisanja ovaca i potonjeg pranja vune.

   Vuna u boti je u skoro zamrsenom, spetljanom stanju i kao takva ne moze se staviti na preslicu i presti, jer su vlakna medjusobno zamrsena. Onda grebenom koji nam je u desnoj ruci, malo po malo zahvatamo sa te bote na lijevom grebenu, prenoseci tako vunu, kostrijet, konoplju ili lan ne desni greben. Pri tom poslu vlasi i vlakna se izvlace iz one bote i jednolinijski prenose na desni greben. 

   Kad je sve sa lijevog preneseno na desni greben, tad se process ponavlja i istim nacinom prenosi na lijevi greben. To se naizmjenicno ponavlja sve dok vlasi i vlakna iz zamrsenog stanja u prvobitnoj boti ne predju u jedan ujednaceni poredak. Tek u takvom stanju takva mogu se saviti u kudelju, staviti na preslicu i upredati u pletivo, a po potrebi moze se gargacama finijim cesljanjem jos bolje doraditi za finija pletiva i tkanja.

   U danasnjem rumunskom jeziku Rumunije, koja je sve do polovine 17. vijeka bila sa vecinskim srbskim stanovnistvom, srbskim jezikom i srbskim pismom, rijec GREBEN ostala je pod imenom DARAK (darac, rum.). Zasto je ovo vazno napomenuti, saznacemo u sljedecim prilozima.

Нема коментара:

Постави коментар